niebieski |
Wysłany: Czw 9:41, 02 Sie 2007 Temat postu: |
|
Wtorkowe seminarium w Warszawie było kontynuacją podobnej konferencji, która w ubiegłym roku odbyła się w Kielcach. Po raz pierwszy jednak udział wzięli przedstawiciele Europejskiej Unii Piłkarskiej, w tym szef komisji UEFA odpowiedzialnej za budowę stadionów i bezpieczeństwo Marc Timmer. Uczestniczyli także eksperci ds. infrastruktury, przedstawiciele 28 polskich klubów oraz 37 miast z całej Polski.
Seminarium nie było związane z Euro-2012, które Polska będzie organizować wspólnie z Ukrainą.
"To znakomita okazja, aby władze miast i kluby mogły zapoznać się z wymogami licencyjnymi, obowiązującymi w Europie, oraz otrzymać wskazówki, jak najlepiej budować stadiony. Mam nadzieję, że dzięki takiej wiedzy kluby i miasta już niedługo nie będą musiały martwić się, gdzie będą grały spotkania w lidze czy w europejskich pucharach" - mówił prezes Ekstraklasy S.A. Andrzej Rusko.
Przyjechali do nas wybitni specjaliści z Anglii i Niemiec, którzy prowadzili wykłady i pokazywali, jak w ich krajach budowane są nowoczesne stadiony - powiedział prezes
PZPN Michał Listkiewicz. - Przyznanie Polsce i Ukrainie Euro otworzyło nam oczy, jak daleko jesteśmy z tyłu za zachodnią Europą pod względem budowy stadionów. Od wielu lat w Polsce w tej kwestii niewiele się dzieje. W innych dyscyplinach jest dużo lepiej. Zazdroszczę naszym koszykarzom czy siatkarzom, którzy mają odpowiednią bazę do gry, występują w nowoczesnych halach.
Szef PZPN podkreślił, że w Polsce sporo dobrego wniosły przepisy licencyjne, które wymagają od klubów przygotowania odpowiednich warunków na stadionach. - Licencje trochę poprawiły sytuację, ale nadal jest wiele do zrobienia. Takie seminaria mają nam pomóc, dzięki nim możemy czerpać z wzorców, którymi posługiwały się inne kraje - wyjaśnił Listkiewicz.
Zadowolony z frekwencji na zorganizowanym w siedzibie PKOl seminarium był Marc Timmer. - To świadczy, że w Polsce jest ogromne zainteresowanie budową stadionów - ocenił przedstawiciel UEFA. - Jesteśmy po to, aby doradzać, aby pokazywać standardy, według których budowane mają być piłkarskie obiekty.
- Wiadomo, że nowoczesne stadiony powinny być przyjazne kibicom, funkcjonalne, powinny przynosić zyski i być przede wszystkim bezpieczne - wyjaśniał Timmer. - Warto sięgnąć do wzorców angielskich, które bardzo dobrze sprawdziły się. W Anglii zakazem zbliżania się do stadionów objętych jest cztery tysiące osób. Walka z chuligaństwem stadionowym nie jest łatwa, potrzebne jest do tego surowe prawo, ale wszyscy powinni zjednoczyć się w celu wyeliminowania tego zjawiska z polskiej piłki.
Oprócz prezentacji europejskich standardów infrastruktury stadionowej tematem seminarium było także wprowadzanie ich przez samorządy lokalne do polskich miast w latach następnych. Omawiane także były najnowsze wymogi licencyjne UEFA w części dotyczącej infrastruktury
(PAP/Ekstraklasa SA) |
|