niebieski
Administrator
Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 18:43, 01 Sie 2007 |
|
|
REGULAMIN SZKOLENIOWYCH ROZGRYWEK PIŁKARSKICH
MŁODEJ EKSTRAKLASY NA SEZON 2007/2008
Art. 1. Wstęp, uczestnicy i cel rozgrywek
1.1. W rozgrywkach Młodej Ekstraklasy bierze udział 16 drużyn klubów, których pierwsze drużyny zakwalifikowały się do rozgrywek Orange Ekstraklasy na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek Orange Ekstraklasy i II ligi sezonu poprzedniego, chyba że Ekstraklasa SA postanowi inaczej.
1.2. Rozgrywki Młodej Ekstraklasy organizowane są przez Ekstraklasę SA i PZPN.
1.3 Niniejszy regulamin określa prawa, obowiązki oraz odpowiedzialność stron uczestniczących oraz biorących udział w przygotowaniach do organizacji rozgrywek Młodej Ekstraklasy.
1.4. Rozgrywki Młodej Ekstraklasy mogą nosić nazwę, uwzględniającą nazwę/markę Głównego Sponsora Młodej Ekstraklasy.
1.5. Celem Młodej Ekstraklasy jest należyte wyszkolenie i przygotowanie zawodników do uczestnictwa w rozgrywkach seniorów najwyższych klas rozgrywkowych, a w szczególności ligi zawodowej.
1.6. Zespół, biorący udział w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy nie jest zaliczany do zespołów branych pod uwagę przy ustalaniu minimalnej liczby zespołów młodzieżowych, niezbędnej do otrzymania licencji PZPN/UEFA na udział w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej
Art. 2. Obowiązki uczestników
2.1. Kluby, uczestniczące w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, zobowiązane są rozegrać mecze zgodnie z obowiązującymi przepisami i niniejszym regulaminem oraz wystawiać w zawodach najsilniejszy skład.
2.2. Ekstraklasa SA jest upoważniona do użycia fotograficznego oraz audio- i wizualnego materiału dotyczącego zawodników oraz przedstawicieli klubów, jak tez i nazw klubów, emblematów oraz koszulek meczowych dla niekomercyjnych celów w ramach organizacji meczów Młodej Ekstraklasy. Na żądanie, kluby muszą wyposażyć Ekstraklasę SA - bez dodatkowej opłaty - we właściwy materiał, jak i stosowną dokumentację. Ekstraklasa SA jest upoważniona do sporządzenia fotograficznego, audio- i wizualnego materiału, który może być udostępniony mediom celem publikacji.
Art. 3. Przepisy
3.1. Zawody Młodej Ekstraklasy rozgrywane są na podstawie przepisów gry w piłkę nożną, zgodnie z niniejszym regulaminem i obowiązującymi przepisami PZPN oraz Ekstraklasy SA.
Art. 4. Piłka
4.1 Zawody Młodej Ekstraklasy są rozgrywane oficjalnymi piłkami Ekstraklasy SA, chyba, że Zarząd Ekstraklasy SA postanowi inaczej.
Art. 5. Zawodnicy uprawnieni do rozgrywek
5.1. Drużyny biorące w zawodach Młodej Ekstraklasy uprawnione są do wystawienia polskich zawodników urodzonych po 1 stycznia 1986 roku, którzy mogą być uprawnieni do rozgrywek seniorów zgodnie z par. 3.3 uchwały Zarządu PZPN - Przepisy w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną z 29 września 2000 roku z późn. zm.
5.2. Drużyny biorące udział w zawodach Młodej Ekstraklasy uprawnione są do wymiany sześciu zawodników, z czego trzy zmiany mogą nastąpić w przerwie meczu, a trzy mogą nastąpić przez cały okres trwania gry. Każda wymiana zawodnika może nastąpić tylko jeden raz w ciągu meczu, po uprzednim zgłoszeniu sędziemu wymiany i dopełnieniu formalności wpisania przed zawodami do protokołu imion i nazwisk nowo wchodzących do gry.
5.3. Klub będzie uprawniony do wystawienia w zawodach Młodej Ekstraklasy maksymalnie trzech zawodników jednocześnie przebywających na boisku uprawnionych uprzednio do innych rozgrywek seniorskich organizowanych przez Ekstraklasę SA, urodzonych przed 1 stycznia 1986 roku, w tym zawodników - cudzoziemców, co stanowi wyjątek od zasady, określonej w art. 5.1.
5.4. Dopuszcza się możliwość uprawnienia - za pisemną zgodą macierzystych klubów i po ubezpieczeniu zawodników - testowanych polskich zawodników szkolonych w klubach będących członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej. Uprawnienie takiego zawodnika/zawodników może nastąpić na czas nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 30 dni. Taki zawodnik/zawodnicy traci/tracą uprawnienie do gry w macierzystym klubie na czas uprawnienia do rozgrywek Młodej Ekstraklasy.
Art. 6. Odmowa rozegrania meczu, mecz przerwany lub niedokończony.
6.1. Jeżeli spotkanie nie odbędzie się lub zostanie przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców - wówczas spotkanie to należy dokończyć (gdy zostało już rozpoczęte) lub rozegrać od początku (gdy nie zostało rozpoczęte) w najbliższym możliwym terminie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej (awaria światła, zalanie boiska, opady śniegu, itp.) należy, gdy pozwalają na to warunki, spotkanie dokończyć (rozegrać) w dniu następnym przy świetle dziennym.
6.2. Do podjęcia decyzji w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu upoważniony jest co do zasady Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA. W drodze wyjątku, decyzję w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu podejmują wspólnie zainteresowane kluby, ale jedynie w porozumieniu z Departamentem Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa SA i w przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej, jak określono w ust. 1 powyżej, a istnieją warunki dla dokończenia (rozegrania) spotkania w dniu następnym przy świetle dziennym.
6.3. Koszty organizacji dokończenia (rozegrania) meczu, w tym koszty zakwaterowania sędziów oraz ewentualnego noclegu dla drużyny gości ponosi gospodarz spotkania.
6.4. W przypadku podjęcia przez właściwe organy Ekstraklasy SA decyzji o rozegraniu w nowym terminie zawodów, które nie mogły zostać rozegrane w pierwotnie wyznaczonym terminie z przyczyn określonych w ust. 1 powyżej, dla zawodów rozgrywanych w nowym terminie stosuje się wszystkie zasady określone przepisami PZPN i Ekstraklasy SA.
6.5. W przypadku podjęcia przez właściwe organy Ekstraklasy SA decyzji o dokończeniu zawodów przerwanych przed upływem regulaminowego czasu gry - zawody dokańczane w nowym terminie są rozgrywane przy zachowaniu następujących zasad :
a. gra zostaje wznowiona od minuty, w której nastąpiło przerwanie zawodów, z zaliczeniem wyniku uzyskanego do momentu przerwania zawodów.
b. zespoły przystępują do dokańczania zawodów w składach liczbowych z uwzględnieniem wykluczeń dokonanych w zawodach przerwanych.
c. w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym klubie w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami:
- którzy opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej kartki lub w wyniku zmiany,
- którzy nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikiem klubu, w którego barwach występują w chwili dokańczania zawodów,
- którzy odbywali w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji z powodu ilości kartek otrzymanych od początku rozgrywek lub z innych przyczyn.
d. zawodnik, który od początku rozgrywek do dnia dokańczania zawodów, otrzymał liczbę kartek powodujących obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji lub na którego nałożono obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji z innych przyczyn, nie może odbyć tej kary w dokończonych zawodach.
6.6. Klub, który odmówi rozegrania meczu, podlega karze finansowej w wysokości 50.000 złotych za każdy nie rozegrany mecz. Niezależnie od powyższego Komisja Ligi Ekstraklasy SA może nałożyć także inne kary, przewidziane w regulaminie dyscyplinarnym PZPN
Art. 7. System rozgrywek, miejsce zawodów
7.1 Każda drużyna rozgrywa z pozostałymi drużynami dwa spotkania, u siebie jako gospodarz oraz u przeciwnika jako gość.
7.2. Zawody Młodej Ekstraklasy są rozgrywane na głównym boisku klubu. W przypadku niemożności skorzystania z głównego boiska, inne wyznaczone przez klub boisko musi być zatwierdzone przez Ekstraklasę SA i musi być zweryfikowane do gry przez właściwy związek piłki nożnej oraz musi spełniać wymogi infrastrukturalne, zapewniające możliwość przeprowadzenia transmisji, spełnienia obowiązków wynikających z umów reklamowych oraz właściwego zabezpieczenia zawodów.
7.3. Najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem każdej rundy rozgrywkowej klub wskazuje obiekty, na których chce rozgrywać zawody Młodej Ekstraklasy. Rozegranie zawodów na obiekcie innego klubu (np. z niższej klasy rozgrywkowej) wymaga zgody Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA. Klub, występując we wskazanym czasie do Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA, musi przedstawić uzasadnienie wniosku wraz ze szczegółową informacją dotyczącą stanu wskazanych obiektów, a w szczególności danych dotyczących infrastruktury, bezpieczeństwa itp.
Art. 8. Punkty
8.1 Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty z zwycięstwo; 1 punkt za spotkanie nierozstrzygnięte (remis) ; 0 punktów za spotkanie przegrane.
Art. 9. Kolejność w tabeli
9.1. W rozgrywkach Młodej Ekstraklasy kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.
9.2. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
9.2.1 przy dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,
f. W przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Młodej Ekstraklasy, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na boisku jednego z zainteresowanych zespołów. Gospodarza zawodów wyłania Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA drogą losowania.
9.2.2. przy więcej niż dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
d. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,
Art. 10. Tytuły, medale i puchar
10.1. Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy otrzymuje tytuł Mistrza Młodej Ekstraklasy oraz złote medale (35 sztuk).
10.2. Klub, który zdobędzie II miejsce w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy otrzymuje tytuł Wicemistrza Młodej Ekstraklasy oraz srebrne medale (35 sztuk).
10.3. Klub, który zdobędzie III miejsce w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy otrzymuje brązowe medale (35 sztuk).
10.4. Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy otrzymuje trofeum, ufundowane przez Ekstraklasę SA, które jest wręczane klubowi i pozostaje w klubie przez okres jednego sezonu. Klub jest zobowiązany do należytego przechowania trofeum i odpowiada za ewentualne zniszczenia lub uszkodzenia. Klub musi zwrócić trofeum w stanie nienaruszonym do biura Ekstraklasy SA najpóźniej do 15 maja roku następnego.
10.5. Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, jest upoważniony do wystąpienia do Ekstraklasy SA o sporządzenie - na koszt klubu - kopii trofeum. Kopia musi wskazywać iż jest repliką i, co do zasady, nie może przekraczać 4/5 wielkości oryginału.
Art. 11. Ewidencja żółtych i czerwonych kartek, zasady uprawnień
11.1. Każdy klub jest w pełni odpowiedzialny za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz za ewidencję żółtych i czerwonych kartek. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, muszą być potwierdzeni przez właściwy związek piłki nożnej, a następnie uprawnieni przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa SA z zachowaniem szczegółowych wymogów określonych w obowiązujących przepisach PZPN i Ekstraklasy SA.
11.2. Uprawnienie czasowe w nowym klubie przerywa uprawnienie do gry w poprzednim klubie.
11.3. Zawodnik nie może brać udziału w grach w okresie zawieszenia czy dyskwalifikacji. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach muszą być zbadani przez lekarza, celem stwierdzenia ich zdolności do gry.
11.4. Do uprawnienia do rozgrywek Młodej Ekstraklasy wymagane będzie wyłącznie złożenie jednej z załączonych list zgłoszeniowych:
a. Podstawowej, składanej przed rozpoczęciem rozgrywek (załącznik nr 1)
b. Dodatkowej, składanej po złożeniu listy podstawowej w trakcie rozgrywek (załącznik nr 2)
podpisanych przez klub oraz związek piłki nożnej właściwy dla klubu zgłaszającego.
11.5. Do uprawnienia zawodników testowanych do rozgrywek Młodej Ekstraklasy wymagane będzie wyłącznie złożenie:
a. listy zgłoszeniowej (załącznik nr 3) podpisanej przez klub oraz związek piłki nożnej właściwy dla klubu zgłaszającego.
b. porozumienia pomiędzy klubami podpisanego przez obydwa kluby oraz związek macierzysty dla klubu zwalniającego zawodnika na testy (załącznik nr 4).
11.6. Do uprawnienia do rozgrywek Młodej Ekstraklasy nie wymaga się dostarczania żadnych innych dokumentów (podania, umowy transferowe, kontrakty itd.); za zgłoszenie zawodników do Młodej Ekstraklasy nie są pobierane żadne opłaty.
11.7. Uprawnienie do rozgrywek Orange Ekstraklasy lub Pucharu Ekstraklasy uprawnia do udziału w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy (zgodnie z odpowiednimi warunkami regulaminowymi dotyczącymi udziału zawodników urodzonych po 1 stycznia 1986 roku i zawodników starszych), co oznacza, iż nie należy wpisywać zawodników z List A i B i Pucharu Ekstraklasy na listy zgłoszeniowe do rozgrywek Młodej Ekstraklasy.
11.8. Liczba zawodników, którzy mogą być zgłoszeni do rozgrywek Młodej Ekstraklasy jest nieograniczona. W rozgrywkach Młodej Ekstraklasy nie obowiązują limity stosowane w rozgrywkach Orange Ekstraklasy (Lista A i B).
11.9. Ekstraklasa SA może zażądać od klubu dostarczenia dodatkowych dokumentów (podanie, umowa transferowa, kontrakt), jeżeli istnieje spór co do przynależności klubowej zawodnika lub zachodzi podejrzenie naruszenia przepisów PZPN i/lub Ekstraklasy SA.
Art. 12. Organy odpowiedzialne
12.1 Organami odpowiedzialnymi są:
a. Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA - za wszelkie sprawy związane z właściwym uprawnieniem zawodników do gry.
b. Departament Marketingu Ekstraklasy SA - za wszelkie sprawy marketingowe związane wykorzystaniem praw związanych z rozgrywkami Młodej Ekstraklasy
c. Komisja Ligi Ekstraklasy SA - za wszelkie sprawy dyscyplinarne związane z rozgrywkami Młodej Ekstraklasy jako pierwsza instancja.
d. Związkowy Trybunał Piłkarski PZPN - za wszelkie sprawy dyscyplinarne związane z rozgrywkami Młodej Ekstraklasy jako instancja odwoławcza.
12.2. Wszystkie osoby i kluby uczestniczące w meczach Młodej Ekstraklasy są zobowiązane do pokrycia we własnym zakresie stosownego ubezpieczenia. Klub musi dokonać stosownego zabezpieczenia i ubezpieczenia imprezy.
Art. 13. Zasady stosowania kar za napomnienia (żółte kartki)
13.1 Zawodnik, który w czasie zawodów Młodej Ekstraklasy otrzyma napomnienie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany:
a. przy trzecim napomnieniu - karą pieniężną w wysokości 100 zł,
b. przy czwartym napomnieniu - karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu
c. przy szóstym napomnieniu - karą pieniężną w wysokości 150 zł,
d. przy siódmym napomnieniu - karą dyskwalifikacji 1 meczu,
e. przy dziewiątym napomnieniu - karą pieniężną w wysokości 200 zł.
f. przy dziesiątym napomnieniu - karą dyskwalifikacji 2 meczów.
g. przy każdym kolejnym napomnieniu - karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu oraz karą pieniężną w wysokości 250 złotych.
13.2. W przypadku naruszenia przez klub zasad dotyczących uprawnień zawodników w zawodach Młodej Ekstraklasy Komisja Ligi Ekstraklasy SA może wymierzyć kary dyscyplinarne, w tym kary finansowe od 5.000 PLN i/lub walkower.
13.3. Inne przepisy dyscyplinarne stosuje się odpowiednio.
Art. 14. Licencje trenerów
14.1. Zespoły Młodej Ekstraklasy prowadzić mogą tylko trenerzy posiadający ważną licencję trenerską oraz dyplom minimum UEFA A lub I klasy lub który rozpoczęli kursy umożliwiające im uzyskanie dyplomu UEFA A/I klasy.
Art. 15. Organizacja zawodów
15.1. Zawody organizują kluby będące gospodarzami (w terminarzu rozgrywek podani są na pierwszym miejscu).
15.2. Klub, będący organizatorem zawodów obowiązany jest w terminie 14 (czternastu) dni przed meczem powiadomić pocztą elektroniczną przeciwnika, Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa SA (ekstraklasa@ekstraklasa.org) oraz za pośrednictwem Ekstraklasy SA także Kolegium Sędziów PZPN i stację telewizyjną, posiadającą prawa telewizyjne do meczu, o miejscu i godzinie rozegrania zawodów.
Art. 16. Terminy zawodów
16.1. Zawody są rozgrywane w terminach wyznaczonych przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA. Co do zasady terminarz rozgrywek będzie przygotowywany i dostosowany do terminarza rozgrywek Orange Ekstraklasy (z zamianą gospodarzy i gości).
16.2 Zawody Młodej Ekstraklasy są rozgrywane dzień po rozegraniu meczu pierwszych zespołów w Orange Ekstraklasie. Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA w porozumieniu ze stacją telewizyjną, posiadającą prawa telewizyjne do meczu, może wyznaczyć rozegranie zawodów na inny dzień.
16.3. Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa SA może wyznaczyć rozegranie
zawodów Młodej Ekstraklasy na jeden termin i o jednej godzinie.
16.3. W przypadku wystąpienia klubu o zmianę terminu rozegrania meczu, zainteresowany klub winien zaproponować nowy termin, uzgodniony pisemnie z przeciwnikiem. Zmiana terminu w tej sytuacji może nastąpić za zgodą Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa SA. Nowy termin nie może być ustalony po zakończeniu rozgrywek.
16.4. Powołanie zawodników do poszczególnych reprezentacji Polski nie może być powodem do przełożenia zawodów na inny termin.
Art. 17. Opłaty
17.1. Opłaty za prowadzenie zawodów Młodej Ekstraklasy (sędziowie, ew. obserwator/ delegat) pokrywane są według odrębnych zasad.
17.2. Zarząd Ekstraklasy SA podejmuje decyzje w sprawie podziału ewentualnych nagród z tytułu uczestnictwa w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy pomiędzy uczestników oraz Ekstraklasę SA
Art. 18. Sprawy dotyczące bezpieczeństwa
18.1. Klub organizujący zawody oprócz stworzenia warunków bezpieczeństwa na widowni i płycie stadionu zobowiązany jest do:
a. Rejestrowania całego przebiegu zawodów za pomocą kamery wideo w technologii cyfrowej lub analogicznej.
b. Powołania odpowiedniej liczby porządkowych/stewardów,
c. Zapewnienia obsługi przez spikera posiadającego odpowiednią licencję,
d. Zapewnienia właściwych warunków związanych z udziałem w widowisku piłkarskim (urządzenia sanitarne, szatnie, bufety),
e. Zapewnienia opieki sanitarnej i medycznej i stworzenia warunków do badań antydopingowych u zawodników,
f. Zapewnienia specjalnie wydzielonych miejsc dla kierownictw ekip i zawodników rezerwowych,
g. Zapewnienia odpowiednich warunków do przeprowadzenia transmisji ekipie telewizyjnej stacji posiadającej prawa telewizyjne.
h. Zapewnienia wydzielonych miejsc dla przedstawicieli prasy, radia i telewizji oraz umożliwienie im korzystania ze środków łączności.
i. Zapewnienia, na wniosek klubu będącego gościem, możliwości filmowania przedstawicielowi drużyny przyjezdnej całego przebiegu zawodów na własne potrzeby szkoleniowe.
18.2. W rozgrywkach Młodej Ekstraklasy nie obowiązują ogólne zasady dotyczące przyjmowania kibiców gości. Klub będący gospodarzem zawodów nie jest zobowiązany do przeznaczenia puli biletów dla zorganizowanej grupy kibiców gości, chyba, że zainteresowane kluby postanowią inaczej.
Art. 19. Dodatkowe imprezy i uroczystości
19.1 Wszelkie dodatkowe imprezy i uroczystości planowane przed meczem lub w jego przerwie wymagają wcześniejszego uzgodnienia z Departamentem Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa SA.
Art. 20. Naruszenie przepisów antydopingowych
20.1 Zawody zostaną zweryfikowane przez Komisję Ligi Ekstraklasa SA jako przegrane 0:3 na niekorzyść drużyny, w składzie której występowało co najmniej dwóch zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub odmówili poddania się badaniom.
Art. 21. Protesty
21.1. Protest odnośnie przebiegu zawodów wnosi się do Komisji Ligi Ekstraklasy SA za pośrednictwem Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA przy równoczesnym złożeniu odpisu do przeciwnika w ciągu 48 godzin po zawodach.
21.2 Do protestu winno być dołączone pokwitowanie o wpłaceniu na konto Ekstraklasy SA kaucji protestowej w wysokości 2.000 złotych. W przypadku uwzględnienia protestu kaucja podlega zwrotowi.
Art. 22. Sędziowie Młodej Ekstraklasy
22.1 Sędziowie, obserwator/delegat zawodów są wyznaczani na wniosek Ekstraklasy SA przez stosowne organy PZPN.
22.2 Szczegółowe zasady dotyczące listy sędziów, uprawnionych do prowadzenia zawodów Młodej Ekstraklasy, będą ustalone przez PZPN w porozumieniu z Ekstraklasą SA.
22.3 W razie nie przybycia sędziego lub niemożności prowadzenia zawodów przez wyznaczonego sędziego - obowiązują zasady zawarte w Art. 11 Przepisów w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną z dnia 29 września 2000 roku.
Art. 23. Wyznaczenie miejsc
23.1 Kluby uczestniczące w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy zobowiązane są zapewnienia właściwej liczby najlepszych możliwych miejsc dla:
a. oficjalnych przedstawicieli organizatora rozgrywek, zgodnie z wnioskiem Ekstraklasy SA oraz
b. oficjalnych przedstawicieli PZPN, którym należy zapewnić najlepsze z możliwych warunki do wykonywania powierzonych im czynności.
Art. 24. Protokół oraz dodatkowe ustalenia
24.1. Przed rozpoczęciem zawodów kapitanowie obu drużyn obowiązani są do wręczenia sędziemu zawodów, pod rygorem konsekwencji wynikających z postanowień PZPN - czytelnego wykazu zawodników swoich drużyn, z wyszczególnieniem ich imion i nazwisk oraz daty urodzenia. Przed meczem każda drużyna wypełni sprawozdanie sędziego, gdzie należy wpisać imiona, nazwiska zawodników, numery ich koszulek oraz daty urodzenia oraz imiona, nazwiska osób siedzących na ławce rezerwowych i na dodatkowych miejscach. Sprawozdanie sędziego musi być wypełnione prawidłowo drukowanymi literami i podpisane przez kapitana drużyny oraz kierownika. Kluby muszą oddać sędziemu swoje fragmenty sprawozdania na 60 minut przed rozpoczęciem meczu.
24.2 Jeśli sprawozdanie jest niekompletne lub nie jest zwrócone w odpowiednim czasie, sprawa zostanie przekazana Komisji Ligi do rozpatrzenia.
24.3. Po wypełnieniu sprawozdania przez obie drużyny i oddania sędziemu, a przed rozpoczęciem meczu, obowiązują następujące zasady:
a. jeśli któryś z zawodników wpisanych w pierwszej jedenastce nie może z jakichkolwiek przyczyn uczestniczyć w meczu, może być zastąpiony przez jednego z rezerwowych. Zmniejsza to liczbę rezerwowych, tzn. że zawodnik wykreślony z pierwszej jedenastki nie może być umieszczony jako rezerwowy. Podczas meczu drużyna może dokonać trzech zmian.
b. jeśli któryś z siedmiu rezerwowych wpisanych w sprawozdaniu sędziego nie może z jakichkolwiek przyczyn uczestniczyć w meczu, nie może być zastąpiony przez innego zawodnika, czyli zmniejsza to liczbę rezerwowych.
c. jeśli bramkarz wpisany do sprawozdania sędziego nie może z jakichkolwiek przyczyn uczestniczyć w meczu może być zastąpiony przez innego bramkarza, nie wymienionego wcześniej w sprawozdaniu sędziego.
24.4. Zawodnicy obydwu zespołów witają się ze sobą oraz z sędziami uściskiem dłoni po zakończeniu procedury ustawiania zespołów przed rozpoczęciem spotkania. Zespół gości wita się najpierw z sędziami, a następnie, przechodząc wzdłuż, wita się z zawodnikami zespołu - gospodarza.
24.5. Na ławkach rezerwowych może zasiadać wyłącznie sześciu oficjalnych przedstawicieli klubowych oraz siedmiu zawodników rezerwowych. Ich imiona i nazwiska muszą być wpisane do protokołu meczowego.
24.6. Palenie papierosów w strefie technicznej jest zabronione i stanowi naruszenie niniejszego regulaminu.
Art. 25. Numery oraz stroje meczowe
25.1. Zaleca się, aby zawodnicy występujący w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy mieli przydzielone stałe numery, obowiązujące na cały sezon.
25.2. Zaleca się stosowanie zasad dotyczących stroju zawodników, określonych w Regulaminie Strojów Meczowych w Rozgrywkach Ekstraklasy SA.
25.3. Zaleca się wpisywanie 18 zawodników do protokołów sędziowskich. Zawodnicy rozpoczynający grę muszą mieć ponumerowane koszulki zgodnie z zapisem w protokole sędziowskim.
25.4. Drużyny zobowiązane są przygotować po dwa komplety strojów na każde spotkanie.
Art. 26. Wykorzystanie praw komercyjnych
26.1. Kluby uczestniczące w Młodej Ekstraklasie są współwłaścicielami praw majątkowych i niemajątkowych do spotkań, a w szczególności praw telewizyjnych, reklamowych i marketingowych realizowanych odnośnie spotkań i rozgrywek Młodej Ekstraklasy za pośrednictwem dostępnych środków audiowizualnych, radiowych, dźwiękowych, internetu i wszelkich innych istniejących obecnie oraz w przyszłości środków technicznych.
26.2. Prawami opisanymi w art. 26.1 można dysponować w sposób określony w odrębnej umowie zawartej pomiędzy klubami uczestniczącymi w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, reprezentowanymi przy tej czynności przez podmiot zarządzający rozgrywkami, a podmiotem nabywającym prawa. Do zawarcia umowy o sprzedaży wyżej wymienionych praw wymagane jest uzyskanie szczególnego pełnomocnictwa od klubów.
26.3. Podziału środków finansowych uzyskanych z tytułu wykorzystania praw majątkowych i niemajątkowych, o których mowa w art. 26.1 dokonuje się na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy klubami uczestniczącymi w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy a podmiotem zarządzającym rozgrywkami.
26.4. Zakres praw i obowiązków podmiotów upoważnionych do przeprowadzenia transmisji z meczów Młodej Ekstraklasy określa odrębna umowa zawarta pomiędzy nabywcą praw a klubami uczestniczącymi w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, reprezentowanymi przez podmiot zarządzający rozgrywkami Młodej Ekstraklasy.
26.5. Uprawnienia Głównego Sponsora Rozgrywek Młodej Ekstraklasy określa odrębna umowa Głównego Sponsora Rozgrywek Młodej Ekstraklasy z Ekstraklasą SA. Do zawarcia umowy z Głównym Sponsorem Młodej Ekstraklasy konieczne jest uzyskanie pełnomocnictwa szczególnego Klubów.
26.6. Uprawnienia Głównego Sponsora Rozgrywek Młodej Ekstraklasy oraz ogólne rozmieszczenia reklam Głównego Sponsora Rozgrywek Młodej Ekstraklasy określa załącznik nr 5 do niniejszego regulaminu. Szczegółowe zasady regulujące sposób rozmieszczenia reklam Głównego Sponsora Rozgrywek Młodej Ekstraklasy określa umowa z Głównym Sponsorem.
26.7. Przestrzeń reklamowa inna niż zastrzeżona dla Głównego Sponsora Rozgrywek Młodej Ekstraklasy należy do wyłącznej dyspozycji klubów.
26.8. Kluby, występujące w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, zobowiązane są do przekazania odpowiedniej liczby biletów sponsorom rozgrywek Młodej Ekstraklasie w zakresie ustalonym umową zawartą w imieniu klubów na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez Ekstraklasę SA.
Art.27. Media
27.1. Nie jest dozwolone przeprowadzanie wywiadów przed, w trakcie oraz po meczu na polu gry. Przedstawiciel Ekstraklasy SA lub organizatora zawodów może wyznaczyć miejsce do przeprowadzania krótkich wywiadów w strefie pomiędzy ławkami rezerwowych a szatniami zawodników. Takie wywiady mogą być przeprowadzane we wskazanym miejscu przed meczem, po zakończeniu pierwszej połowy oraz po zakończeniu meczu.
27.2. Nie później niż 15 minut po zakończeniu spotkania powinna odbyć się konferencja prasowa. Zaleca się, aby główni trenerzy brali udział w konferencji; zaleca się także uczestnictwo przynajmniej po jednym z zawodników z każdej z drużyn.
27.3. Po zakończeniu spotkania akredytowani przedstawiciele mediów upoważnieni są do przeprowadzenia wywiadów w strefie mieszanej, która musi być wyznaczona pomiędzy szatniami zawodników a wyjściem do autokaru. Strefa mieszana może być dostępna wyłącznie dla trenerów, zawodników oraz przedstawicieli mediów i musi umożliwiać sprawne przeprowadzanie wywiadów.
27.4. Wywiady mogą być przeprowadzane wyłącznie na tle ścianek sponsorskich, w miejscu wskazanym przez Ekstraklasę SA.
27.5. Akredytacje prasowe i fotograficzne na mecze Młodej Ekstraklasy przyznawane są przez biura prasowe klubu, będącego organizatorem zawodów. Żaden z przedstawicieli prasy lub radia nie jest upoważniony do przebywania w strefie pomiędzy polem gry a trybunami stadionu. Ograniczona i odpowiednio oznakowana liczba fotoreporterów oraz kamerzystów TV może przebywać na płycie, jednakże tylko i wyłącznie w strefie wyznaczonej przez Ekstraklasę SA. Żadna z osób przebywających na płycie boiska nie może zasłaniać jakichkolwiek materiałów reklamowych.
27.6. Akredytacje dla redakcji internetowych mogą być przyznawane tylko pod warunkiem, iż przedstawiciele takich redakcji nie będą przekazywać na żywo materiału dźwiękowego i/lub wizualnego (dotyczy to także konferencji prasowej oraz wywiadów w strefie mieszanej), zaś ich relacja ograniczy się wyłącznie do wersji tekstowej. Zdjęcia, zrobione przez akredytowanych fotografów, mogą być publikowane na stronach www tylko jako nieruchome obrazy, zaś nigdy jako filmy lub quasi-video streaming.
Art. 28. Wykorzystanie praw intelektualnych
28.1. Ekstraklasa SA jest wyłącznym właścicielem wszelkich praw intelektualnych dotyczących Młodej Ekstraklasy, takich jak obecne i przyszłe prawa do nazwy Ekstraklasy SA, rozgrywek Ekstraklasy, logo, znaków, pucharu itd. Jakiekolwiek wykorzystanie tych praw wymaga uprzedniej pisemnej zgody Ekstraklasy SA oraz musi nastąpić zgodnie z instrukcjami oraz wskazówkami Ekstraklasy SA.
28.2. Wszystkie prawa do wykorzystania rezultatów zawodów stanowią własność Ekstraklasy SA. Jakiekolwiek wykorzystanie tych praw wymaga uprzedniej pisemnej zgody Ekstraklasy SA oraz musi nastąpić zgodnie z instrukcjami oraz wskazówkami Ekstraklasy SA.
Art. 29. Pozostałe sprawy
29.1. Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu przysługuje Zarządowi PZPN.
29.2 Na wniosek Zarządu Ekstraklasy SA regulamin niniejszy został zatwierdzony przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w dniu 10 lipca 2007 roku.
Źródło: własne
Post został pochwalony 0 razy
|
|